Podręcznik konfiguracji i instalacji Asus Va249na

Asus Va249na to monitor LCD o przekątnej 24 cali, który jest idealny dla użytkowników, którzy szukają monitora wysokiej jakości do swojego biura lub domu. Monitor jest wyposażony w podświetlenie LED, które zapewnia doskonałą jakość obrazu i wytrzymałość. Monitor posiada również połączenia HDMI i VGA, a także trzy porty USB do podłączania zewnętrznych urządzeń. Dodatkowo, monitor posiada również instrukcję obsługi i podręcznik konfiguracji, które pomogą użytkownikom w instalacji i konfiguracji monitora. Podręcznik konfiguracji i instalacji Asus Va249na jest bardzo przydatny, ponieważ zawiera wyczerpujące instrukcje krok po kroku, dzięki którym można szybko i bezproblemowo zainstalować i skonfigurować monitor.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik konfiguracji i instalacji Asus Va249na

Zanim uruchomimy system operacyjny, pecetem kierują BIOS lub UEFI. Na tym etapie nie możemy wiele zdziałać, poza zmianą ustawień. Zazwyczaj nigdy się tym nie zajmujemy. Sięgamy do UEFI lub BIOS-u tylko wtedy, gdy system nie funkcjonuje zgodnie z naszymi oczekiwaniami lub gdy chcemy? np. po zakończeniu wsparcia producenta dla Windows XP? zainstalować nowy system operacyjny. W takich sytuacjach nie unikniemy konieczności zmiany ustawień BIOS-u lub UEFI.

Najważniejsze sekcje, do których musimy sięgnąć, to zazwyczaj: konfiguracja procesora, RAM i chipsetu płyty głównej (odpowiedzialnego za wyświetlanie grafiki i odtwarzanie dźwięku), jak również opcje bootowania. Konstrukcja UEFi jest zupełnie inna niż jego poprzednika BIOS-u, jednak z punktu widzenia użytkownika różnice są nieznaczne. Najbardziej zwraca uwagę układ optyczny: BIOS (Basic Input/Output System) najczęściej oferuje zawiły, tekstowy intefejs, podczas gdy UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) można sterować poprzez graficzny interfejs za pomocą myszy.

UEFI poza funkcjami BIOS-u dysponuje również trybem kompatybilności z BIOS-em oraz opcją »Secure Boot«, która wraz z Windows 8 lub kompatybilnym Linuxem chroni komputer przed groźnymi rootkitami. Nowocześniejszy firmware pecetów UEFI oferuje lepsze zarządzanie sprzętem. Za jego pomocą możemy np. utworzyć partycje na dysku, zarządzać procesem startu komputera, a także obsłużyć dyski, których pojemność przekracza dwa terabajty. UEFI daje też możliwość włączania komputera za pośrednictwem sieci, a także zdalnego modyfikowania parametrów rozruchowych decydujących o pracy systemu operacyjnego.

Jak dostać się do BIOS-u?

Aby uzyskać dostęp do opcji konfiguracyjnych BIOS-u lub UEFI, musimy podczas startu komputera obserwować komunikaty wyświetlane na ekranie. Najczęściej, w zależności od systemu i typu komputera, wystarczy nacisnąć [F2], [F8] lub [Del]. Niektóre notebooki zostały wyposażone w specjalne sprzętowe przyciski, umożliwiające wyświetlenie okna konfiguracji BIOS-u lub UEFI. Większość producentów płyt głównych i komputerów stacjonarnych stawia na firmware American Megatrends (AMI), w efekcie konfiguracja – pomimo różnych układów optycznych i innych oznaczeń – często jest podobna, niezależnie od modelu płyty głównej. Najważniejsze oznaczenia i skróty klawiaturowe zestawiliśmy w ramce poniżej.

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Perfekcyjna konfiguracja

System będzie działał szybko i stabilnie jedynie wtedy, gdy podstawowe parametry pracy BIOS-u/UEFI są prawidłowe. W przypadku urządzeń z UEFI domyślne ustawienia są najczęściej poprawne, natomiast dla starszych płyt głównych z BIOS-em może być wymagane wprowadzenie zmian w konfiguracji.

1. CPU i RAM: sprawdzenie taktowania

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Aby się dowiedzieć, czy nasz procesor i RAM działają w optymalnym tempie, uruchamiamy w Windows programy CPU-Z (www. cpuid. com) oraz prime95 (www. mersenne. org/download). W prime95 wybieramy kolejno »Options | Torture Test | OK«, aby maksymalnie obciążyć procesor. Następnie kontrolujemy, jaką częstotliwość pracy wyświetla program w sekcji »CPU | Clocks | Core Speed« oraz czy zgadza się ona z nominalną częstotliwością taktowania. Jeśli CPU-Z nie wyświetli nominalnego wskaźnika częstotliwości, sprawdzamy te informacje na stronach ark. intel. com/pl lub products. amd. com. Aktualna częstotliwość taktowania pamięci RAM podana jest w oknie aplikacji CPU-Z na zakładce „Memory” w sekcji „DRAM Frequency”. Widoczny w tym miejscu parametr musimy podwoić w przypadku najczęściej stosowanej pamięci DDR. W zakładce „SPD” znajdują się nominalne dane określające wydajności pamięci RAM. Jeśli sprawdzone przez nas częstotliwości taktowania CPU i RAM wydają się za niskie, w następnym kroku upewniamy się, czy możemy dokonać zmian w
BIOS-ie lub UEFI.

2. Ustawiamy częstotliwość zegarów CPU i RAM

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Restartujemy komputer i wywołujemy BIOS/UEFI. Wyszukujemy opcje umożliwiające określenie częstotliwości taktowania dla CPU i RAM. W przypadku płyt głównych Asusa odpowiednie opcje znajdziemy w menu »Al Tweaker«. Największą stabilność działania komputera zapewni ustawienie wszystkich wartości na »Auto«.

3. Konfigurujemy komponenty płyty głównej

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Za pośrednictwem BIOS/UEFI skonfigurujemy parametry pracy komponentów komputera, w tym kontrolera napędu, który w urządzeniach z BIOS-em najczęściej ma niepoprawne domyślne ustawienia – zamiast tybu »IDE«, dla optymalnej wydajności powinniśmy wybrać opcję »AHCI« (choć niektóre systemy Live – np. do tworzenia partycji – potrzebują ustawienia »IDE«). W przypadku płyty głównej z AMI-BIOS-em dokonamy wyboru, wskazując w menu »Configuration | Configure SATA as«, w menu UEFI klikamy »Advanced | SATA Configuration«. Nieużywane komponenty, takie jak FireWire, porty COM i LPT, możemy wyłączyć w menu BIOS-u UEFI, wybierając »Advanced | Onboard devices configuration«.

4. Specjalność UEFI: Secure Boot

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

W komputerach z Windows 8 OEM konfiguracja UEFI przeszkadza w instalacji innego systemu operacyjnego oraz uruchamianiu systemów Live-DVD. Aby pozbyć się tej blokady, zmieniamy w menu UEFI »Boot | CSM« opcję »Launch CSM« na »Enabled«. Aktywowanie CSM spowoduje, że UEFI będzie zachowywał się w odniesieniu do systemu operacyjnego jak zwykły BIOS. Opcja »Secure Boot«, która udaremnia ataki rootkitów, wówczas nie zadziała. pl/Zi9iZy5wdQhYCyxKGgx4HRtTeBBcVXZLTEtgWxo4dVwPEW5MGh50HklHKhUaFnUAFhouHhoHMQ8WCz1XRRk9S0Q"/>

Zobacz także: Nowy helikopter amerykańskiej armii. Lepszy od wszystkich innych!

Wydobywanie zapasów mocy

Ustawienia BIOS/UEFI stanowią punkt wyjścia do tego, by wskutek przetaktowania CPU i RAM-u uzyskać większą wydajność sprzętu. Nowoczesne płyty główne pomagają użytkownikowi nawet w automatycznym określeniu granic możliwości sprzętu – jeśli będziemy korzystać z gotowych profili, zachowamy gwarancję na płytę główną. Przetaktowanie procesora

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Jeśli mamy wrażenie, że naszemu komputerowi w niewielkim stopniu brakuje wydajności, można podnieść częstotliwość taktowania CPU o kilka punktów procentowych. W przypadku płyt głównych Asusa w BIOS-ie UEFI w sekcji »Al Tweaker« możemy wybrać moduł »AI Overclock Tuner«, który automatycznie podnosi częstotliwości taktowania dla pamięci i mnożnik CPU do wartości, które zależą od specyfikacji naszych komponentów. W naszym testowym komputerze z procesorem AMD Phenom II X6 1090 T uzyskaliśmy, korzystając z opcji BIOS-u/UEFI, ok. 4-procentowy wzrost wydajności, zmierzony prostym benchmarkiem NovaBench. Optymalne wykorzystanie pamięci RAM

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

Wiele nowych modułów RAM dostarcza szczegółowych informacji o parametrach pracy w postaci plików XMP lub AMP – dla UEFI to gotowe dane pozwalające dobrać parametry przetaktowania komponentów. Jeśli aktywujemy w menu UEFI overclocking z wykorzystaniem XMP (Intel) lub AMP (AMD), płyta główna wykorzysta maksymalną wydajność modułów RAM. Zapis profili

Źródło zdjęć: © (fot. pl)

UEFI i nowsze wersje BIOS-u oferują możliwość zapisywania ustawień w jednym z kilku profili. Dzięki temu restartując komputer możemy stosownie do potrzeb wybrać profil z ustawieniami przetaktowanymi z myślą o wydajności, lub z oszczędnymi i cichszym ustawieniami standardowymi, bez konieczności modyfikowania za każdym razem poszczególnych parametrów pracy PC.

Zobacz także: Pokonał trzech przeciwników naraz. Z zamkniętymi oczami.

Rozpocznij serię w dniu Ares, Azureus, eMule (już widzieliśmy, jak to zrobić pobierz serwery emule) i inne programy P2P w którym zobaczymy, jak zainstalować, używać i konfigurować te programy, aby jak najlepiej je wykorzystać.

Jak wskazuje tytuł zaczynamy od Aresa. . Dzisiaj zobaczymy jak poprawnie zainstalować i skonfigurować. Ale zanim zaczniesz, jeśli Twoim problemem jest to, że Ares nie łączy się, zawsze się łączy i nigdy nie łączy się z Internetem, spróbuj przeczytać Ares się nie łączy aby rozwiązać twoje problemy.

1. ) Pierwsza rzecz, którą zrobimy, to pobierz ares z oficjalnej strony firmy Ares klikając ten link, okno pobierania otworzy się automatycznie. Pobierz plik i wyszukaj go na swoim komputerze.

Nazwa pliku to „Aresregular209_installer. exe” (jeśli tylko widzisz „Aresregular209” nic się nie dzieje, po prostu masz ukryte rozszerzenia. Po zlokalizowaniu kliknij dwukrotnie, aby rozpocząć instalację.

2. ) La Placówka Aresa Jest to niezwykle proste, wystarczy wykonać tę sekwencję (pamiętaj, że w pierwszym oknie będziesz akceptować licencję użytkownika):

«Zgadzam się» >> «Dalej>» >> «Zainstaluj» >> «Zamknij»

3. ) Dzięki temu program będzie już zainstalowany. Jeśli masz zainstalowaną zaporę ogniową, przeskoczy ona podczas instalacji i będziesz musiał nadać Aresowi uprawnienia do łączenia się z Internetem.

4. ) Otwórz program, a zobaczysz okno takie jak poniżej z rozszerzeniem Karta Internet aktywny. W tym widoku możesz użyć Ares do nawigacji (jak Firefox lub Internet Explorer). Ale skupimy się na pobieraniu i konfigurowaniu programu, który klikamy w zakładkę "Panel sterowania".

5. ) Przy pierwszym uruchomieniu program zapyta Cię, czy chcesz wybrać nazwę użytkownika, jeśli naciśniesz tak, zrobisz to natychmiast, ale w przeciwnym razie będziesz musiał poszukać opcji w "Panel sterowania" przez Ares. Aby to zrobić, kliknij kartę "Generał" i wpisz imię w polu "Użytkownik" i wybierz typ połączenia, w którym masz "Prędkość".

Bez wychodzenia z tego okna wybierz opcje, które Cię interesują spośród następujących, zaznaczając odpowiednie pole:

  • Uruchom Ares po uruchomieniu komputera: Jeśli zaznaczysz to pole, Ares będzie uruchamiał się automatycznie po każdym włączeniu komputera. Nie polecam, bo wtedy zainstaluje się jako program rezydenta i spowolni uruchamianie komputera.
  • Automatyczne łączenie się z siecią po uruchomieniu Ares: Jeśli zaznaczysz to za każdym razem, gdy otworzysz program, będzie on łączył się automatycznie, bez konieczności klikania przycisku "Połączyć".
  • Zamknij Ares, klikając przycisk zamykania: Jeśli to zaznaczysz, program zamknie się całkowicie po kliknięciu przycisku Zamknij (czerwony przycisk w prawym górnym rogu dowolnego okna). Jeśli go nie zaznaczysz i klikniesz zamknij, zamkniesz okno, ale program pozostanie otwarty, chociaż zminimalizowany w obszarze zadań (prawy dolny róg pulpitu).
  • Nie pokazuj okien informacyjnych w pobranych plikach: Ta opcja nie jest ważna, jeśli pozostawisz ją niezaznaczoną, zobaczysz okno informujące o pobieraniu po najechaniu na nie kursorem.
  • Wstrzymaj wideo podczas przechodzenia między sekcjami: tak jak w przypadku Aresa możesz oglądać i podglądać filmy, zaznaczenie tego pola spowoduje tymczasowe zatrzymanie odtwarzania podczas przechodzenia z jednej karty do drugiej. Jeśli pozostawisz to niezaznaczone, wideo będzie nadal odtwarzane, nawet jeśli nie jesteś w Zakładka „Gracz”.
  • Pokaż „Czego słucham” na MSN: Jeśli zaznaczysz tę kartę, Twoje kontakty MSN będą mogły zobaczyć, czego słuchasz na swoim komputerze.
  • Na koniec zwróć uwagę, że na końcu wszystkiego możesz wybrać stronę główną płyniemy z Aresem wypełnienie pola «Strona główna Internetu» wybrany adres internetowy.

6. ) Teraz przechodzimy do zakładki "Pobieranie". Domyślnie wszystko jest gotowe do poprawnego działania, ale zobaczymy kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

Zostaw wszystko tak, jak widać na powyższym obrazku i pamiętaj, aby zaznaczyć pola «Pokazuje procent pobrań» (aby wiedzieć, ile zostało do pobrania z pobierania) i „Pytaj o potwierdzenie podczas anulowania pobierania” (aby uniknąć przypadkowego anulowania pobierania). Jeśli w Twojej instalacji inny numer portu pojawia się w polu „Akceptuj połączenia przychodzące na porcie:” pozostaw go bez zmian i nie zmieniaj tego przez ten, który pojawia się na powyższym obrazku.

Tutaj musisz być czujny. Jeśli zostawimy to tak, jak jest (patrz obrazek powyżej) Ares wykorzysta całą dostępną przepustowość kiedy żaden inny program go nie używa. Jeśli widzisz, że podczas przeglądania Internetu masz bardzo mała prędkość spróbuj ograniczyć przepustowość przesyłania i pobierania. Aby uzyskać połączenie o wielkości około 3 megabajtów, spróbuj wprowadzić 100 „Prześlij przepustowość” i 300 w „Pobierz przepustowość”. Jeśli nie zauważysz poprawy szybkości przeglądania, zmniejsz wartość „Przepustowość pobierania”, a jeśli zauważysz, że pobieranie przebiega bardzo wolno, zwiększ tę wartość. Będziesz musiał znaleźć własną równowagę.

Wreszcie w tej zakładce wybieramy folder pobierania, klikając "Zmień folder". Możesz także pozostawić ten, który pojawia się domyślnie, według własnych upodobań 🙂

7. ) Aby zakończyć Wstępna konfiguracja Aresa Wskażemy, które foldery udostępnimy pozostałym użytkownikom Ares. Aby to zrobić, kliknij kartę Udostępnianie plików w ciągu "Panel sterowania" a następnie kliknij zakładkę „Konfiguracja ręczna”. Będziesz musiał wybrać foldery do udostępnienia, zaznaczając odpowiednie pola. BĄDŹ OSTROŻNY I nie udostępniaj folderów zawierających dane osobowe. Po zakończeniu kliknij przycisk "Akceptować".

Z tym wszystkim będziemy mieć nasze Ares skonfigurowany i gotowy do pobrania. Wkrótce zobaczymy jak go używać w innym ręcznym kroku po kroku. Do tego czasu ocetowe pozdrowienia.


Treść artykułu jest zgodna z naszymi zasadami etyka redakcyjna. Aby zgłosić błąd, kliknij tutaj.

Możesz być zainteresowany

Centrum pobierania | Oficjalne Wsparcie | ASUS Polska

Podręcznik konfiguracji i instalacji Asus Va249na

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik konfiguracji i instalacji Asus Va249na

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik konfiguracji i instalacji Asus Va249na