Instrukcja czyszczenia Asus K30da

Instrukcja czyszczenia Asus K30da jest łatwa do zrozumienia i zastosowania. Zaleca się czyszczenie laptopa Asus K30da raz na kwartał lub częściej w zależności od używania. Najważniejsze jest, aby używać czystych, miękkich i suchych ściereczek, aby uniknąć uszkodzenia laptopa. Należy uważać, aby nie używać żadnych rodzajów detergentów lub środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię laptopa. Przed rozpoczęciem czyszczenia laptopa należy wyłączyć go z sieci i wyjąć baterię. Następnie można delikatnie przecierać laptopa ściereczką, aby usunąć wszelkie kurz i brud. Należy również czyścić każdy port i gniazdo, aby uniknąć zanieczyszczenia. Po skończeniu czyszczenia laptopa należy włożyć baterię i włączyć laptopa.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja czyszczenia Asus K30da

Centrum pobierania | Oficjalne Wsparcie | ASUS Polska


Kiedy wyczyścić laptopa?

Większość z nas korzysta ze swoich laptopów praktycznie codziennie. A jak często je czyścimy? O ile prawdopodobnie w miarę regularnie zdarza nam się czyścić ekran (w końcu musimy coś na nim widzieć) i obudowę, o tyle z klawiaturą jest już z reguły nieco gorzej, a o czyszczeniu wnętrza urządzenia wielu z nas nawet nie myśli. Tymczasem zabrudzony sprzęt to nie tylko mało estetyczny wygląd (i niezbyt przyjemne użytkowanie), ale często również kłopoty z jego sprawnością i wydajnością. Z drugiej jednak strony nieostrożne czyszczenie komputera może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Jak zatem powinniśmy czyścić swoje laptopy?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek czyszczenie powinniśmy wykonać jedną, kluczową czynność: wyłączyć naszego laptopa (pamiętając oczywiście od odłączeniu go od źródła prądu i wyciągnięciu baterii). Teraz możemy już przystąpić do dzieła. Od czego zacząć?

  1. Czyszczenie ekranu - do jego czyszczenia możemy wykorzystać ściereczki lub inne środki stworzone specjalnie do tego celu, ale możemy „zadowolić się” również zwykłą ściereczką z mikrofibry. Nie używajmy natomiast ręczników papierowych, którymi możemy porysować ekran, ani miękkich „kudłatych” ścierek, które pozostawią na ekranie swoje włókna. Jeśli nasz ekran jest bardzo zabrudzony możemy zwilżyć ściereczkę delikatnym, mocno rozcieńczonym detergentem - pamiętajmy jednak o mocnym wykręceniu ścierki przed rozpoczęciem czyszczenia ekranu, by ściekające z niej krople nie dostały się do wnętrza laptopa. Dobrym pomysłem będzie również przykrycie klawiatury ściereczką, lub papierem, by uchronić ją przed ewentualnym zawilgoceniem. W taki sam sposób, jak ekran, możemy wyczyścić całą obudowę komputera.
  2. Czyszczenie klawiatury - kolejnym elementem, który powinniśmy wyczyścić jest klawiatura. To pod nią dostaje się najwięcej kurzu, czy okruszków z jedzenia. Możemy je „wydmuchać” za pomocą sprężonego powietrza, musimy być przy tym jednak ostrożni i uważni, by nie wtłoczyć ich w głąb klawiatury, zamiast wypchnąć na zewnątrz. Jeśli nie posiadamy sprężonego powietrza, możemy spróbować odwrócić laptop do góry dnem i delikatnie nim potrząsać, by zabrudzenia wyleciały spod klawiszy. Następnie pozostaje nam wyczyszczenie samych klawiszy i przestrzeni między nimi. Doskonale sprawdzą się tu patyczki do uszu, za pomocą których zbierzemy kurz i brud. Jeśli istnieje taka konieczność, możemy je delikatnie zwilżyć alkoholem, dzięki czemu nie tylko usuniemy zabrudzenia, ale tez zdezynfekujemy klawiaturę. Bawełniane patyczki (lub waciki, czy płatki kosmetyczne) przydadzą nam się również do czyszczenia panelu dotykowego.
  3. Czyszczenie myszki - z kolei myszkę wyczyścić możemy za pomocą zwilżonej alkoholem ściereczki, przy czym pamiętać należy o szczególnej ostrożności podczas czyszczenia okolic lasera (w myszce optycznej). Jeśli używamy starszego typu myszki (kulkowej), jej czyszczenie będzie polegało nie tylko na przetarciu obudowy, ale przede wszystkim na wyjęciu kulki i jej dokładnym umyciu - bardzo ważne jest przy tym, by kulka przed ponownym włożeniem do myszki była całkowicie sucha. Wyczyszczenie zewnętrznych elementów laptopa to jednak nie wszystko.

Czyszczenie wentylatorów w laptopie

Równie ważne (a z punktu widzenia wydajności urządzenia nawet ważniejsze) jest czyszczenie jego wnętrza. W tym przypadku jednak niestety nie będziemy mogli „gołym okiem” zobaczyć, że sprzęt się zabrudził i wymaga naszej pomocy. Jak zatem poznać, że to już czas na przeprowadzenie czyszczenia wnętrza komputera? Fachowcy twierdzą, że przy regularnym użytkowaniu laptopa w normalnych warunkach, powinniśmy go czyścić mniej więcej raz na 8 miesięcy. Jeśli używamy go sporadycznie, możemy robić to raz na rok, jeśli jednak nasz sprzęt działa w zanieczyszczonym środowisku (styka się z dużą ilością, kurzu, brudu, pyłków itp. ), powinniśmy go czyścić co pół roku. Poza tym, nasze urządzenie samo będzie dawało nam znaki, że potrzebuje wewnętrznego czyszczenia.

Jakie to będą znaki?

  • Głośna praca wentylatorów
  • Nagrzewanie się obudowy
  • Zawieszanie się systemu
  • Samoczynne wyłączanie komputera
  • Wolniejsza praca

Jeśli zaobserwujemy któryś z tych symptomów, powinniśmy czym prędzej zająć się czyszczeniem laptopa. Czyszczenie wnętrza nie jest już jednak taką łatwą sprawą. Oczywiście można wykonać je samodzielnie, jednak wiąże się to z dość sporym ryzykiem. Nieumiejętnie przeprowadzone czyszczenie elementów wewnętrznych może bowiem skutkować poważnym uszkodzeniem laptopa. Szczególnie złym pomysłem jest użycie w tym celu sprężonego powietrza wtłoczonego do środka urządzenia przez otwory wentylacyjne.

W ten sposób nie usuniemy bowiem zanieczyszczeń zalegających we wnętrzu laptopa, a jedynie jeszcze bardziej je wtłoczymy, osadzając je na łopatkach wentylatora i jeszcze bardziej utrudniając mu działanie. By wyczyścić urządzenie w środku musimy je zatem rozebrać. Do tego potrzeba jednak pewnej wiedzy i znajomości budowy komputera.

Gdzie oddać laptopa do czyszczenia?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatem zaniesienie sprzętu do serwisu laptopów, gdzie w sposób fachowy i profesjonalny wyczyszczą nam nasze urządzenie. Kompleksowe czyszczenie obejmować będzie nie tylko usunięcie kurzu i nagromadzonych zanieczyszczeń, ale także wymianę past termo przewodzących oraz nasmarowanie układu poślizgowego wentylatora, czyli czynności, których raczej sami nie będziemy w stanie wykonać. Biorąc to wszystko pod uwagę warto zdecydować się na wizytę w serwisie laptopów i powierzyć czyszczenie swojego urządzenia profesjonalistom. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć gwarancję, że dokładnie wyczyszczone zostaną wszystkie kluczowe podzespoły, ale również unikniemy ryzyka uszkodzenia sprzętu podczas samodzielnego, nieumiejętnego czyszczenia.

Tagi:czyszczenie laptopa asus,czyszczenie laptopa hp,czyszczenie laptopa lenovo,czyszczenie komputerów,czyszczenie laptopa z kurzu,czyszczenie monitora,czyszczenie klawiatury w laptopie,laptop do czyszczzenia,czyszczenie laptopów Częstochowa,

Gwarancja satysfakcji! - 15 lat doświadczenia w branży, wielu zadowolonych klientów

Programy do oczyszczania Windows przydają się szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy zwolnić miejsce na dysku lub zauważamy, że system potrzebuje już porządków – długo się uruchamia, a aplikacje działają mniej sprawnie. Warto wtedy zastosować jedno lub więcej spośród zaprezentowanych tu narzędzi. Poza sprzątaniem mają różne dodatkowe funkcje, na przykład nieodwracalnie wymazują pliki czy pomagają chronić prywatność.

CCleaner to ceniony program do oczyszczania i optymalizacji komputera. Darmowa wersja pozwala na usuwanie niepotrzebnych plików, dzięki czemu odzyskamy miejsce na dysku. CCleaner przyczynia się też do poprawy prywatności – usuwa ciasteczka, historię przeglądania, pliki tymczasowe. Ma deinstalator programów, wyszukiwarkę duplikatów, funkcje oczyszczania rejestru i zarządzania autostartem. Ułatwia przywracanie systemu do wybranych punktów kontrolnych.

Przydatnym narzędziem, które zwiększa możliwości CCleanera, jest CCEnhancer. Dodaje do CCleanera obsługę ponad 500 aplikacji, dzięki czemu można wyczyścić pozostawione przez nie dane. Po instalacji CCEnhancera trzeba kliknąć na Pobierz najnowsze, a potem uruchomić CCleaner. Aplikacje, których obsługę dodał CCEnhancer, są oznaczone gwiazdkami.

BleachBit

BleachBit to niewielkie narzędzie Open Source – w odróżnieniu od opisanego obok CCleanera nie zachęca nachalnie do korzystania z płatnej wersji, a też skutecznie usuwa zbędne pliki i pomaga chronić prywatność. Czyści dysk z niepotrzebnych plików i pozwala na uwolnienie pamięci podręcznej, usunięcie ciasteczek i plików tymczasowych oraz wyczyszczenie historii przeglądanych stron internetowych. BleachBit wspiera wiele popularnych aplikacji. Dla każdej z nich można wybrać elementy, które chcemy usunąć. W ten sposób zwiększymy wolne miejsce na dysku, zmniejszymy ilość niepotrzebnych plików, poprawimy wydajność systemu, na przykład przez usunięcie zbędnych informacji przechowywanych przez przeglądarki. BleachBit nie tylko usuwa pliki śmieci, ale także jest w stanie wymazać dane tak, aby było niemożliwe ich odzyskanie.

Można zwiększyć możliwości BleachBit o obsługę ponad 2400 dodatkowych programów. Zrobimy to, wybierając z menu Preferencje na karcie Ogólne opcję Pobierz i zaktualizuj instrukcje czyszczenia przygotowane przez społeczność (winapp2. ini), a następnie ponownie uruchamiając program.

PrivaZer

PrivaZer jest niewielkim programem, który pozwala na wyczyszczenie dysku z niepotrzebnych i nieużywanych danych oraz dba o prywatność użytkownika. Usuwa zbędne pliki z dysków lokalnych i zewnętrznych, pamięci USB, kart pamięci, dysków sieciowych, serwerów NAS. Przed skanowaniem możemy wybrać, jakie dokładnie elementy mają zostać uwzględnione, a po skanowaniu na podstawie raportu wskazać, co chcemy usunąć. Można zaplanować automatyczne czyszczenie, które może być przeprowadzane także przy starcie komputera.

PrivaZer dysponuje opcją nieodwracalnego wymazywania plików i katalogów. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja pozwala dostosować sposób obsługi do naszego poziomu obsługi komputera.

Aplikacja pozwala stworzyć wersję przenośną, którą uruchamia się z pendrive’a, bez konieczności instalowania jej w systemie. Możemy to wykorzystać na przykład do oczyszczenia komputera, na którym nie możemy lub nie chcemy nic instalować.

Glary Disk Cleaner + Glary Track Eraser

Glary Disk Cleaner to skuteczna alternatywa dla CCleanera. Zaprojektowano go tak, aby był jak najprostszy w użyciu. Obsługa programu sprowadza się do kilku kliknięć. Po przeprowadzeniu automatycznego skanowania usuwa zbędne, zalegające na dysku dane, pliki tymczasowe, systemowe raporty o błędach, pozostałości po instalacji oprogramowania i aktualizacji Windows i pliki nieużywanych przez nas aplikacji. Oczyszcza pamięć podręczną przeglądarek.

Glary Tracks Eraser stanowi uzupełnienie dla Glary Disk Cleanera. Działa działa na podobnej zasadzie, ale wykrywa problemy z prywatnością. Pozwala na usunięcie plików tymczasowych (podobnie jak Cleaner), historii, ciasteczek, historii autouzupełniania i tymczasowych plików przeglądarek. Radzi sobie także z wtyczkami do nich. Wspiera najpopularniejsze przeglądarki, a także klienta pocztowego Mozilla Thunderbird.

Wise Disk Cleaner

Wise Disk Cleaner jest szybkim narzędziem do usuwania niepotrzebnych plików, które zajmują miejsce na dysku. Radzi sobie z systemowymi plikami Windows – pamięcią podręczną, danymi instalatorów, plikami aktualizacji, plikami śmieciami, raportami o błędach, niepoprawnymi skrótami i elementami menu Start, przestarzałymi plikami instalacyjnymi Windows. Może oczyszczać pamięć podręczną przeglądarek internetowych, ich historię, historię pobieranych plików, ciasteczka, hasła. Dokładne możliwości zależą od konkretnej przeglądarki.

Wise Disk Cleaner pozwala również na usunięcie niektórych składników Windows, takich jak Windows Media Player, WordPad, Paint, Cortana. Program może przeprowadzać czyszczenie automatycznie w wybranym przez nas czasie, na przykład co tydzień. Ciekawą funkcją Wise Disk Cleaner jest możliwość przeprowadzenia defragmentacji dysków.

Jak pobrać pełne wersje i skorzystać z bonusów

Pełne wersje programów i dostęp do bonusów znajdziemy w serwisie KŚ+ (www. ksplus. pl). Zobaczmy, jak to zrobić.

1. Otwieramy w przeglądarce stronę o adresie www. pl. Logujemy się, klikając na Logowanie (używamy konta z serwisu Komputerswiat. pl). Jeżeli nie mamy konta, klikamy na Załóż konto, aby się zarejestrować.

2. Po zalogowaniu się rejestrujemy unikalny kod nadrukowany na płycie dołączonej do magazynu. Wystarczy kliknąć na Zarejestruj kod i przepisać go.

3. Mamy już dostęp do e-wydania - aby je zobaczyć, wystarczy wejść na zakładkę Moja półka i kliknąć na okładkę cyfrowej wersji magazynu.

4. Aby skorzystać z pełnych wersji i z innych programów dołączonych do danego numeru Komputer Świata, klikamy na Programy, a potem na liście na interesującą nas nazwę. Będziemy mogli zapoznać się z opisem rejestracji (jeśli jest bardziej skomplikowana) i pobrać plik programu.

5. Aby skorzystać z bonusu, klikamy na Bonusy, na nazwę bonusu i postępujemy według wyświetlonej instrukcji. Więcej informacji o danym bonusie znajdziemy w magazynie.

Więcej testów i poradników znajdziesz w najnowszych numerach Komputer Świata i Niezbędnika:

  • Kup nowy numer Komputer Świata w wersji elektronicznej (8, 90 zł) lub papierowej (13, 90 zł)
  • Kup nowy numer Niezbędnika w wersji elektronicznej (8, 90 zł) lub papierowej (12, 90 zł)Nie chcesz przegapić nowych numerów? Zamów prenumeratę papierową lub e-prenumeratę
Przeczytaj także: Wykorzystaj potencjał swojego smartfona - ciekawe aplikacje mobilne #105

Instrukcja czyszczenia Asus K30da

Bezpośredni link do pobrania Instrukcja czyszczenia Asus K30da

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Instrukcja czyszczenia Asus K30da